Перейти до основного вмісту

Історія Кафедри

Історія кафедри

Здобуття Україною незалежності після розпаду Радянського Союзу викликало потребу перебудови вищої освіти, насамперед у галузі суспільно-гуманітарних спеціальностей. Виклики часу і запити молоді спонукали до відкриття нових спеціальностей на тодішньому Історичному факультеті Чернівецького університету. Одним з напрямків вибору стала підготовка фахівців з міжнародних відносин. У 1999 році відкрито спеціальність Країнознавство з напряму Міжнародні відносини, чому передували декілька років підготовчої роботи — кадрове забезпечення, створення матеріально-технічної бази, тощо.

Оскільки власних науково-педагогічних кадрів не було, довелося звернутися за допомогою до Дипломатичної Академії МЗС України. Її ректор, проф. Борис Гуменюк не лише сам погодився якийсь час працювати за сумісництвом в Чернівцях, але й залучив до справи своїх колег. Діючу на той час Кафедру всесвітньої історії реформували у Кафедру всесвітньої історії та міжнародних відносин, від неї 2001 року відокремилася вже тепер фахова Кафедра міжнародних відносин, на чолі з проф. Юрієм Макаром. Відповідаючи на потреби часу, у 2005 році було відкрито Кафедру міжнародної інформації, яку очолив проф. Володимир Фісанов.

Кадровий кістяк Кафедри міжнародних відносин склали викладачі Історичного факультету. Це — Тамара Марусик, Василь Карпо, Ігор Жалоба, Сергій Троян, Сергій Попик та інші. Згодом до них долучилися викладачі молодших поколінь, передусім випускники кафедри.

Невід’ємною складовою частиною навчання фахівців з міжнародних відносин стало відкриття на факультеті Кафедри іноземних мов під керівництвом доц. Тараса Івасютина. Нині її очолює доц. Зоя Куделько — вже як Кафедру сучасних іноземних мов та перекладу.

Дві кафедри з міжнародних відносин працювали впродовж 17 років. Проте, у зв’язку з оптимізацією навчального процесу, з початку вересня 2022 року рішенням Вченої ради ЧНУ вони були об’єднані у Кафедру міжнародних відносин та суспільних комунікацій, яку очолив д.політ.н. Віталієм Макаром. Кафедра готує фахівців з двох освітніх програм: 29 Міжнародні відносини (ОР бакалавр, магістр) та Міжнародна інформація (ОР бакалавр, магістр) зі спеціальності 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії.

Загалом понад півтори тисячі осіб здобули дипломи магістрів міжнародних відносин і перекладачів з однієї або двох-трьох іноземних мов і плідно працюють у системі МЗС України, у структурах державної влади чи місцевого самоврядування, викладачами вишів України і закордоном, а також українських та міжнародних позадержавних організаціях.

При кафедрі діє аспірантура і докторантура з політичних наук, а на факультеті спеціалізована вчена рада з політичних наук з правом присвоєння наукового ступеня доктора наук. В ній з часу першого випуску 2004 року магістрів міжнародних відносин захищено понад 50 кандидатських дисертацій. А один — Олег Козачук — став доктором політичних наук. На жаль, поширення коронавірусу і повномасштабна війна РФ проти України порушили життєдіяльність усіх сфер життя українського суспільства, у тому числі й освіту та наукову діяльність. Зменшилась кількість студентів та відповідно викладачів. Однак кафедра, згодом дві кафедри, а потім знову одна об’єднана, крім навчальної роботи за понад тридцятиріччя своєї діяльності здійснила значні наукові дослідження. Опубліковано десятки монографій та навчально-методичних посібників, видаються 2 наукових журнали — Історико-політичні проблеми сучасного світу та Медіафорум — обидва входять до фахової категорії «Б» МОН України, а також перший з них фаховий і для науковців Польщі. На кафедрі сформувалися дві наукові школи: Канадознавство (проф. Юрій Макар, доцент Віталій Макар, доцент Іванна Макух-Федоркова); Міжнародна та інформаційна безпека (проф. Володимир Фісанов, проф. Сергій Федуняк, доцент Оксана Звоздецька). При кафедрі діє Студентське Наукове Товариство Меридіан, яке провело вже 18 міжнародних науково-практичних конференцій.  Саме студенти-міжнародники у 2006 р. започаткували Всесвітній день Вишиванки.  Серед випускників кафедри або її аспірантури є ряд відомих державних та політичних діячів. Це, зокрема Богдан Гдичинський — колишній заступник міністра юстиції України. Михайло Павлюк— колишній перший заступник голови Чернівецької обласної державної адміністрації, теперішній заступник голови облради. До речі, першими викладачами, атестованими професорами кафедри стали Тамара Марусик — нинішній проректор ЧНУ та Володимир Фісанов.

При кафедрі діє 4 навчально-наукових центри — канадських, американських, польських та румунських студій, очолювані доцентами Віталієм Макаром, Миколою Лучаком, Владиславом Струтинським та Любов’ю Мельничук. Центри суттєво допомагають навчальному процесові та здійсненні науково-дослідної роботи.

Завідувачі Кафедрою

  • Макар Юрій Іванович - 2001 – 2021
  • Фісанов Володимир Петрович - завідувач кафедри Міжнародної інформації 2005-2022
  • Макар Віталій Юрійович - 2021 - до цього часу

 

Макар Юрій Іванович 

Час завідування: 2001 – 2021

Вчений ступінь: доктор історичних наук
Вчене звання: професор

Почесні звання: Заслужений діяч науки і техніки України (2001), Почесний професор Чернівецького національного університету (2000), Волинського національного університету (2003), Жешовського університету, Республіка Польща (2007), почесний доктор Прикарпатського національного університету (2015).

Нагороди: Орден „За заслуги” ІІІ ст.. (2006), Кавалерський Хрест ордена Заслуги Республіки Польща (2022).

Народився (4 лютого 1935 р., с. Новосілки, Томашівського повіту, Люблинського воєводства, Польща). Доктор історичних наук (1989), професор (1991), заслужений діяч науки і техніки України (2001), Академік Української академії історичних наук, Міжнародної слов’янської Академії наук, Української вільної академії наук у США. Почесний професор Чернівецького національного (2000) та Волинського державного (2003) університетів. Орден „За заслуги” ІІІ ст.. (2006). Закінчив Володимир-Волинське педагогічне училище фізичної культури (1953), історико-філософський факультет Київського державного університету ім. Тараса Шевченка (1962). За спеціальністю – історик. Працював у школах Волинської та Львівської областей. З 1971 р. в Чернівецькому державному університеті (тепер національному ім. Юрія Федьковича). Працював старшим викладачем, доцентом, з 1975 р. деканом історичного факультету. В 1996 р. очолив кафедру історії нового та новітнього часу. З 2001 р. у зв’язку з реорганізацією факультету - кафедрою міжнародних відносин.

Наукова робота: голова спеціалізованої вченої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій; редактор “Наукового Вісника Чернівецького університету. Серія: Історія, Політичні науки, Міжнародні відносини”; редактор збірки наукових праць кафедри міжнародних відносин “Історико-політичні проблеми сучасного світу”; член редколегії ряду українських та зарубіжних видань, в т.ч. “Український Історик” (США), “Public Voice” (США). Тематика наукових зацікавлень: історія української діаспори, українсько-польські стосунки, історія міжнародних відносин.

 

Фісанов Володимир Петрович

Час завідування: завідувач кафедри Міжнародної інформації 2005-2022

Вчений ступінь: доктор історичних наук
Вчене звання: професор

Почесні звання: Відмінник освіти України (2005)

Нагороди: Лауреат премії імені Юрія Федьковича (2010)

Народився 17 березня 1959 р. в м. Чернівці у родині службовців. У 1981 р. закінчив з відзнакою історичний факультет Чернівецького державного університету (ЧДУ). Протягом 1981-1983 рр. працював учителем історії у середній школі № 12 м. Чернівці. З 1983 р. по 1986 р. навчався в стаціонарній аспірантурі ЧДУ. Під керівництвом проф. І. М. Теодоровича підготував і захистив у 1987 р. канд. дис. на тему «Чехословацьке питання в політиці Великобританії у роки Першої світової війни». З 1986 р. – асист. кафедри нового та новітнього часу історичного факультету ЧДУ. З 1993 р. працював на посаді доц. кафедри нового та новітнього часу. З 1998 р. – доц. кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин. Під час зимового семестру 1994-1995 н. р. працював як запрошений доцент у Фрайбурзькому університеті (ФРН). У 2000 р. захистив докт. дис. на тему «Політика США щодо Австро-Угорщини у роки Першої світової війни» (наук. кон-т – проф. Ю.І. Макар). Після захисту докт. дис. здійснював керівництво аспірантами та здобувачами наукових ступенів кандидата історичних та політичних наук (на даний час успішно захистили дисертації 7 молодих вчених). У 2004 р. отримав звання проф. кафедри міжнародних відносин. З 2005 р. очолював кафедру міжнародної інформації. З 2001 р. В.П. Фісанов член спеціалізованої вченої ради із захисту докт. і канд. дисертацій з історичних наук в Чернівецькому національному університеті. З 2004 р. по теперішній час – заступник голови спеціалізованої вченої ради. У 2010 р. його включено також до складу спеціалізованої вченої ради в ЧНУ із захисту канд. і докт. дис. з політичних наук. У 2002-2005 рр. був членом спеціалізованої вченої ради із захисту канд. дис. в Ужгородському національному університеті.

Автор більше 80 наукових праць. Викладає нормативні і вибіркові дисципліни для спеціальностей «Міжнародна інформація» та «Державна служба», а саме «Вступ до спеціальності», «Особливості зовнішньої політики країн Великої вісімки», «Системний аналіз у міжнародних відносинах», «Брендінг у міжнародних відносинах», «Соціальна та гуманітарна політика». Керує магістерськими роботами студентів спеціальностей «Міжнародна інформація» та «Державна служба».

 

Макар Віталій Юрійович

Час завідування: 2021 - до цього часу

Вчений ступінь: доктор політичних наук.

Народився 12 червня 1967 р. в м. Червонограді Львівської області. Навчання розпочав у 1974 р. у СШ№23 міста Чернівці, куди раніше переїхала родина у зв’язку з переходом батька на працю до Чернівецького університету. По закінченні школи у 1984 р. вступив на перший курс історичного факультету Чернівецького університету. З 1985 по 1987 рік проходив військову службу, оскільки в ті роки в університеті не діяла військова кафедра. Після демобілізації продовжив навчання, яке завершив 1991 р. Тоді ж розпочав вчительську працю в школі, у якій навчався. Того ж року вступив до аспірантури в Інституті соціології НАН України, де навчався під керівництвом проф., члена-кореспондента НАН України В. Б. Євтуха. Аспірантуру закінчив 1994 року, склав кандидатські іспити, підготував текст дисертації, проте не захистив її, оскільки поїхав на стажування до університету Боулінг-Грін у США в галузі публічної адміністрації. Ще навчаючись в аспірантурі їздив на літню школу з українознавства до Гарвардського університету, також у США. Повернувся до Чернівців у 2000 році, розпочавши з вересня працю на посаді асистента кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин (у 2001 р. після реорганізації стала окремою кафедрою міжнародних відносин).

      Починаючи працю в університеті вирішив переорієнтувати свою наукову роботу в бік політичних наук. Дисертація, яка була попередньо підготовлена як робота із соціологічних наук, після кількарічного доопрацювання у жовтні 2004 р. під назвою „Соціально-політична інтеграція українців у поліетнічне суспільство Канади” була захищена у спецраді Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук. У жовтні 2006 р. присвоєно вчене звання доцент, а на посаду обраний роком раніше. Викладає нормативні курси: „Міжнародні організації”, „Дипломатичний протокол та етикет”, „Міжнародні економічні відносини”. Керую написанням магістерських і дипломних робіт.

      Науковий інтерес пов'язаний здебільшого з канадською та українсько-канадською проблематикою, хоча присутня також європейська тематика. Для докторської дисертації обрав тему „Проблема української державності у зовнішній політиці Канади”. Опублікував з цієї проблематики понад 50 статей в наукових виданнях. Індивідуально та у співавторстві з колегами опублікував кілька монографій та навчальних посібників з грифом Міністерства освіти та науки України. Під керівництвом захищено дві кандидатські дисертації з політичних наук.

      У травні 2005 р. призначений директором Центру канадських студій імені Рамона Гнатишина, де також створено бібліотеку Центру, котра поповнюється за рахунок надходжень з Канади. У цій галузі відбувається тісна співпраця з Посольством Канади в Україні, канадськими університетами та науковими осередками, що існують при навчальних закладах. 

У 2021 р. захистив дисертацію Еволюція двосторонніх відносин України та Канади (на здобуття наукового ступеня доктора політичних наук) у спецраді Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності