З вересня 2011 р. по серпень 2014 р. кафедра політології та державного управління Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича реалізовувала проект «Наближаючись до всебічних знань про європейську інтеграцію в Україні», за підтримкою Програми Жана Моне «Кафедра європейських студій», профінансований Європейським Союзом. Завідувачем кафедри в рамках цього проекту є доктор політичних наук, професор Анатолій Круглашов.
Проект мав на меті підготовку кваліфікованих фахівців (експертів) у сфері європейської інтеграції з середовища студентів і аспірантів кафедри політології та державного управління, факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Основними заходами проекту були:
1) Викладання трьох курсів із циклу європейських студій, а саме:
- «Теорія та історія європейської інтеграції» - для студентів 3-го курсу спеціальності «Політологія» (спеціалізація «Європейська та регіональна інтеграція»);
- «Інституції та політичні процеси ЄС» - для студентів 3-го курсу спеціальності «Політологія» (спеціалізація «Європейська та регіональна інтеграція»);
- «Політика європейської інтеграції України» - для студентів магістратури за спеціальністю «Державна служба».
2) Видання навчальних посібників до згаданих вище курсів.
3) Проведення Регіонального науково-методичного семінару «Нові методи викладання курсів з європейських студій».
4) Проведення Всеукраїнського науково-методичного семінару «Підготовка та видання навчальної літератури з європейських студій в Україні: оцінка якості та перспективи».
5) Проведення Регіональноъ науково-практичної конференції «Вивчення сучасних процесів європейської інтеграції в системи підготовки державних службовців».
6) Періодичне проведення засідань Євроклубу за участю студентів, аспірантів та фахівців з питань європейських студій.
7) Проведення спеціальних панелей, присвячених обговоренню процесів європейської інтеграції та відносин України з ЄС, в рамках щорічної міжнародної конференції студентів та аспірантів.
Усі заходи проекту були публічними, і будь-хто мав можливість відвідати їх у ролі слухача або ж взяти безпосередню участь у їх організації чи проведенні.
Виконавці проекту:
проф. Круглашов А.М. - керівник проекту
проф. Ротар Н.Ю.
доц. Мельничук І.М.
доц. Молочко П.О.
ас. Колесников О.В.
аспірантка Олійник Є.Ю.
Результати проекту, які одержали основні цільові групи
Зокрема, такими вигодами для студентів стали:
- здобуття всебічних знань про європейські інтеграційні процеси, підвищення рівня та якості академічної підготовки студентів та їх аналітичних можливостей, які допомагають їм краще розуміти європейські та міжнародні відносини та використовувати ці знання у професійній діяльності;
- отримання посібників та інших навчальних матеріалів (друкованих та електронних), які можуть використовуватися у процесі вивчення різних питань європейських інтеграційних процесів, у тому числі для безперервної освіти державних службовців, викладачів ВНЗ та шкіл, активістів громадянського суспільства в Україні;
- підвищення мотивації, якості та поліпшення результатів участі аспірантів і студентів у вивченні європейських студій і дослідженні питань європейської інтеграції.
Основні вигоди для викладачів середніх шкіл та університетів:
- участь викладачів соціальних і політичних наук університетів і середніх шкіл у вивченні питань європейської інтеграції;
- удосконалення навичок і методів викладання курсів з європейських студій;
- посилення співробітництва між викладачами і дослідниками, що працюють у сфері європейської інтеграції в регіоні та в Україні;
- поширення професійної інформації та формування позитивного ставлення до вивчення та викладання предметів (курсів) з європейських студій у вищих навчальних закладах України.
Нарешті, але не менш важливі, вигоди, отримані державними службовцями, полягають у вдосконаленні курсів з європейської інтеграції в системи підготовки державних службовців та лідерів НУО, і, як результат, у підвищенні професійної компетентності та ефективності випускників і майбутніх посадових осіб у сусідньому з Європейським Союзом регіоні, і в країні, що претендує інтеграцію в ЄС.
Довідка:
Жан Омер Марі Габріель Моне (фр. Jean Omer Marie Gabriel Monnet, 9 листопада 1888, Коньяк, Шаранта, Франція - 16 березня 1979, Париж, Франція) - французький підприємець і державний діяч. Вважається одним із батьків-засновників Європейського союзу. З 1920 по 1923 рік був заступником генерального секретаря Ліги Націй. У 1946-1950 роках Жан Моне був керівником французької генеральної комісії з планування і розробляв програми модернізації французької економіки. Моне був першим головою створеного за участю шістьох країн «Європейського об'єднання вугілля і сталі» (ECSC), що стало попередником Європейського союзу. У 1955 році Моне заснував Дійсний комітет Сполучених Штатів Європи, що став рушійною силою формування союзу європейських держав, включаючи створення Спільного ринку, загальноєвропейської грошово-кредитної системи, Європейської комісії та ради ЄС, британського членства у Співтоваристві та створення Європейського парламенту. Упродовж свого життя Жан Моне неодноразово був відзначений різними нагородами. 2 квітня 1976 він був оголошений першим почесним громадянином Європи.