Перейти до основного вмісту

У 1994 році на історичному факультеті Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича було запроваджено нову спеціальність – «Політологія». Її впровадження супроводжувалося активними дискусіями, зокрема щодо розподілу студентів між кафедрами в межах потоку 1992–1997 років. Багато хто з них не мав чіткого уявлення про зміст нової дисципліни та професійні перспективи її випускників. Ролі політичних експертів і технологів залишалися малозрозумілими, оскільки подібна термінологія щойно починала входити в український науковий та суспільний обіг.

Випускники цього потоку, що навчалися на кафедрі нової та новітньої історії і політології, першими складали державний іспит з політології. Однак у дипломах ще не було зазначено фах «політолог», що свідчило про складність і тривалість процесу впровадження нової спеціальності.

Значущим етапом у становленні політології як освітнього напряму стало створення кафедри політології та соціології у 1998–1999 навчальному році. Відтоді випускники отримали можливість офіційно називати себе політологами – фахівцями у сфері політичних наук.

У липні 1998 року в структурі історичного факультету ЧНУ було офіційно утворено кафедру, яка спочатку функціонувала під назвою кафедри політології та соціології. З 2003 року вона стала кафедрою політології, а з березня 2006 року діє як кафедра політології та державного управління. Тоді ж вона отримала право готувати фахівців у галузі державного управління, що й було відображено в її назві.

Першим завідувачем кафедри став професор С.С. Троян. Із жовтня 1999 року її очолює професор А.М. Круглашов.

Від часу заснування колективом кафедри проводиться значна навчальна та навчально-методична робота, яка забезпечує викладання теоретичних і прикладних курсів із загальної теорії політики, історії політичної думки, технології виборчого процесу, теоретичних та методологічних проблем політологічних досліджень, порівняльної політології та політичної соціології, політичної журналістики та низки інших дисциплін зі спеціальності 052 - «політологія». Викладачі разом зі студентами та стейкхолдерами постійно працюють над оновленням і вдосконаленням освітніх програм.
Поруч із цим, вже від 2006 р., кафедра розпочала підготовку магістрів за спеціальністю «Державна служба» за напрямком «Державне управління». На цій основі з 2016 року кафедра перейшла до розвитку нової для України спеціальності «Публічне управління та адміністрування», водночас на бакалаврському та магістерському рівні підготовки, за спеціалізацією «Державна служба».

Викладачі кафедри надають важливого значення професійно-виховній роботі зі студентами, які навчаються за ОП «Політологія» та «Публічне управління та адміністрування» («державна служба»). Окрім активної участі у різнопланових заходах факультетського та університетського рівнів, на кафедрі формуються і власні традиції проведення такої роботи. Так, традиційним щорічним кафедральним святом був «День політолога», який відзначався у листопаді, і набуває такого ж значення відзначення Дня державного службовця. Враховуючи наявність двох спеціальностей, колектив кафедри вирішив відзначити ці свята як «День кафедри». Звісно, пандемія і російсько-українська війна внесли свої корективи у відзначення цих подій.
Студенти-політологи і фахівці, які оволодівають професією державного службовця, активно працюють у органах студентського самоврядування, беруть участь у суспільному житті факультету, університету, міста, області та України. Вони проходять стажування у місцевих Радах, структурах виконавчої влади та у Верховній Раді України. Також студенти беруть участь у різнопланових програмах академічних обмінів, насамперед в університетах-партнерах.

Щорічно частина студентів ОП «політологія» проходить практику в органах державної влади та управління (там же стажуються й магістранти, які оволодівають спеціальністю «державна служба»), у засобах масової інформації, політичних партіях і громадсько-політичних організаціях. Студенти гідно представляють кафедру, факультет і університет на всеукраїнських Олімпіадах і конкурсах наукових робіт.
Студенти нашої кафедри, починаючи з 2001 року ставали переможцями Всеукраїнських Олімпіад зі спеціальності «політологія». Наприклад, Олексій Кандюк у 2001 р. отримав диплом ІІ ступеня переможця Всеукраїнської студентської олімпіади з спеціальності "політологія", у 2007 р. цього ж успіху домігся Андрій Круглашов, а в 2008 р. - Аліса Жуковська. Тоді ж група студентів-політологів посіла перше командне місце на Всеукраїнській олімпіаді з політології. У 2012 році студент-політолог Андрій Кучуран отримав перше місце на Всеукраїнській Олімпіаді з політології.
Почесні перші місця на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт отримували Ірина Петрова (науковий керівник – Круглашов А.М., 2002 р)., Андрій Круглашов (науковий керівник – Ротар Н.Ю., 2009 р.), Герман Марин (науковий керівник – Бурдяк В.І., 2010 р.), Ксенія Мілецька (науковий керівник – Круглашов А.М., 2011 р.) та багато інших талановитих студентів у наступні роки.

Кафедра постійно працює над оновленням своїх навчальних планів і програми. Наприклад, було запроваджено такі нові курси як «Історія та теорія політичних партій», «Політичні режими», «Виборчі процеси в Україні», «Електронне врядування та послуги», «Інтеграційні процеси на пострадянському просторі», «Інституції та політичні процеси Європейського Союзу» «Менеджмент партійної діяльності», «Політичне моделювання», «Методологічні основи політичної науки», «Психологічні аспекти управлінської діяльності», «Політична комунікація» та інші.
Викладачі кафедри наполегливо працюють над удосконаленням традиційних форм і методів навчання студентів, запроваджують в навчальний процес такі сучасні методи, як ділові ігри, метод дискусії, аналіз конкретних ситуацій, мозкові атаки, метод випадків, проблемний метод, змішане навчання та ін. Значно посилюється місце семінарських і практичних занять; останні дедалі більше орієнтуються на потреби практичної політології, запити державного та публічного управління й адміністрування.

З 2010 року кафедра створила та розвивала дві спеціалізації для студентів-політологів: Політичні процеси та менеджмент; Європейська та регіональна інтеграція. Ці спеціалізації були спершу успішно апробовані на бакалаврському рівні підготовки, а також продовжені в магістратурі з політології, що дозволяє нашим студентам не лише поглиблювати свої знання за відповідним профілем фахової підготовки, але й мати додаткові можливості для подальшого професійного розвитку та працевлаштування. Надалі колектив кафедри розробив нові освітні програми, які успішно запроваджені в освітній процес на бакалаврському та магістерському рівнях.

Не менше вагоме, ніж навчальна робота, значення має науково-дослідницька діяльність колективу. Кафедра розробляла комплексну тему «Соціально-політичні й духовні проблеми суспільного розвитку: історія, теорія, інституції», а з 2004 року – працювала над виконанням теми «Політичний розвиток: проблеми теорії і практики». З 2009 по 2014 р. науковці розробляли комплексну тему «Теорія і практика політичного розвитку та державного управління». З 2014 року науковці підрозділу працювали над виконанням нової теми «Держава і суспільство: напрямки та політичні механізми взаємодії». З 2019 року колектив розробляв тему «Політичні процеси та публічне управління в умовах сучасних викликів і загроз».

На кафедрі політології та державного управління успішно формується чернівецька політологічна школа. Її започатковують зусилля проф. Круглашова А.М. разом із проф. Бурдяк В.І., Ротар Н. Ю. та Юрійчук Є.П. Представники цієї школи вивчають процеси політичних трансформацій в Україні та державах Центральної та Східної Європи, аналізують вплив на них європейської та регіональної інтеграції, досліджують політичний розвиток окремих регіонів, у тому числі в контексті національної та зарубіжної етнополітики, розробляють важливі проблеми державного управління та місцевого самоврядування. Співробітниками кафедри підготовлено понад 40 монографій, кілька десятків навчальних посібників та інших навчально-методичних видань, вийшло друком понад 1000 наукових праць.

Викладачі кафедри публікують результати своїх індивідуальних і колективних наукових досліджень, перш за все, у наукових виданнях України. Але вони не обмежуються вітчизняними науковими виданнями, а активно друкують свої праці в Австрії, Польщі, Словаччині, Молдові, Канаді, Румунії, Литві, Білорусі та в інших країнах.
Окремі викладачі проходили стажування у зарубіжних наукових та освітніх центрах, зокрема у США, Канаді, ФРН, Австрії, Польщі. Проф. Круглашов А. М. двічі запрошувався на посаду професора-гостя Університету Альберти в Канаду, був професором Ягеллонського університету в Польщі, Європейського гуманітарного університету у Білорусі та Литві.
Колектив кафедри успішно виконав проект створення кафедри імені Жана Моне за темою «Наближаючись до всеохоплюючих знань про європейську інтеграцію» (2011-2014), проект «Інновації у вивченні та викладанні Європейських студій» за програмою «ТЕМПУС» (2014-2017). Викладачі та студенти кафедри активно використовують можливості міжнародних обмінів, у тому числі за програмами Еразмус+ та іншими.

Кафедра є організатором численних наукових конференцій, серед яких: міжнародна наукова конференція «Україна-Румунія-Молдова: історичні, політичні та культурні аспекти взаємин в контексті сучасних європейських процесів» (2001, 2003, 2007 та 2010 рр.), Міжнародна наукова конференція «Регіони Східної Європи: інтеграційні очікування та конфронтаційні небезпеки» (2000 р.), «Етнічні взаємини на території єврорегіону «Верхній Прут» (2001 р.), «Україна-Білорусь: політичні, економічні та культурні аспекти взаємин» (2005 р.) та багато інших.
З 2011 року кафедра щорічно проводить Міжнародну наукову конференцію «Розвиток політичної науки: європейські практики та національні перспективи». А з 2014 року вона стала співорганізатором Міжнародної наукової конференції «Муніципальні читання імені Антона Кохановського».

Кафедра створила Центр європейських студій (2001 р.), який, у процесі своєї трансформації, перетворено на загально-університетський Науково-дослідний інститут європейської інтеграції та регіональних досліджень (з 2011 р).
Від 2001 р. кафедра здійснює видання збірки наукових праць "Політологічні та соціологічні студії". Також кафедрою, разом із Чернівецьким регіональним центром підвищення кваліфікації та перепідготовки державних службовців, видається Збірка наукових праць «Влада та управління».

За роки діяльності на кафедрі підготовлено шість докторів політичних наук, які працювали або працюють на кафедрі чи факультеті (Круглашов А.М., Бурдяк В.І., Федуняк С.Г., Ротар Н.Ю., Юрійчук Є.П., Мельничук І.М.) та понад тридцять кандидатів політичних наук. Кафедра успішно здійснює підготовку докторів філософії.

Викладачі кафедри активно здійснюють науково-просвітницьку та інформаційно-аналітичну роботу, виступаючи в регіональних та національних ЗМІ та перед різними аудиторіями. Окремі з них залучаються до експертної та консультаційної діяльності в громадських та громадсько-політичних організаціях, політичних партіях, органах місцевого самоврядування та виконавчої влади.

За результатами своєї праці низка викладачів кафедри неодноразово відзначалися ректоратом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Чернівецькою міською Радою, Чернівецькою обласною Радою та Чернівецькою обласною адміністрацією, Міністерством освіти та науки України, іншими органами влади Почесними грамотами, Подяками, іншими відзнаками за високі показники у роботі та особистий внесок у розвиток політичної та управлінської науки.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності