
- вівторок, 25 березня 2025 р.
- Кафедра політології та державного управління
Наприкінці минулого тижня (20.03.2025) в Інституті післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області відбулось засідання вченої Ради. На засіданні, яке проходило за активною участю директора Департаменту освіти та науки Чернівецької ОВА к.політ.н. Сакрієр О.Л., було підбито підсумки дослідно-експериментальної роботи «Розвиток громадянської освіти старшокласників в умовах формування полікультурного українського суспільства». Про основні результати експерименту присутнім доповіли науковий керівник експерименту професор Круглашов А.М., завідувач кафедри політології та державного управління факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича та керівник дослідно-експериментальної роботи – к. політ. н. Чебаник В.І., старший викладач кафедри методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін Комунального закладу «Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області».
В ході експериментальної роботи, яка тривала 5 років, науковцями та викладачами кафедри політології та державного управління у тісній співпраці з колегами з ІППОЧО (завдяки невтомній підтримці заступника директора к.і.н., доцента Богачик Т.С.) та системному сприянню з боку Департаменту освіти та науки ЧОВА було проведено значний обсяг роботи на волонтерських засадах. Серед багатьох конкретних справ варто згадати проведення декади громадянської освіти, у рамках якої упродовж трьох років організовуються європейські студії для старшокласників (онлайн і офлайн) «Громадянська освіта як основа формування демократичного суспільства в Україні», онлайн-вікторини «Бути громадянином в Україні», обласний політологічний брейнстормінг «Що означає бути українцем сьогодні?», онлайн-методичні студії «Теоретико-методологічні засади громадянської освіти» для педагогів, які викладають суспільні дисципліни. Проводиться щорічний обласний конкурс учнівських наукових творів-есе, які привселюдно захищаються на обласній учнівській конференції «Український вимір процесів європейської інтеграції». Важливим підсумком дослідницької, навчально-педагогічної та організаційної роботи став навчально-методичний посібник «Громадянська освіта в умовах безпекових викликів і загроз», підготовлений керівниками дослідно-експериментальної роботи та кафедрою політології та державного управління Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича для вчителів і викладачів суспільно-гуманітарних дисциплін. Він схвалений до друку Вченою радою Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Результати експериментально-дослідної роботи розкрито на трьох Міжнародних науково-практичних, трьох Всеукраїнських та одній регіональній конференціях, міжкафедральному семінарі КЗ «ІППОЧО», а також висвітлено в окремих наукових публікаціях, в тому числі одній монографічній праці. В забезпеченні успіху реалізованого експерименту також є внесок НДІ європейської інтеграції та регіональних досліджень ЧНУ імені Ю. Федьковича.
Окремо варто згадати працю щодо успішного здійснення тривалої експериментальної праці наукових консультантів проєкту професора Ротар Н.Ю. і доцента Недокуса І.С., а також окремі творчі ініціативи з боку доцентів Нечаєвої-Юрійчук Н.В., Швидюка С.М., Цікул І.В., та к.політ.н. Равлик І.О. Заслуговує на добру згадку праця професорів Бурдяк В.І, Юрійчук Є.П., і доцента Молочка П.О. в рамках проведеної експериментальної діяльності. Наступним етапом спільної роботи кафедри та ІППОЧО має стати нова експериментальна робота, спрямована на формування громадянської ідентичності школярів області. Підсумовуючи аналіз здійсненого обласного експерименту, його ініціатор проф. Круглашов А.М. звернувся з закликом до всіх причетних зробити все необхідне, щоб затвердити за Чернівецькою областю роль наукового та навчально-методичного флагмана у розробці та реалізації освітньої політики України в сфері громадянської освіти.