Перейти до основного вмісту

tsb

Науково-дослідний центр буковинознавства – наукова установа, що здійснює дослідження у сфері буковинознавства. Функціонує в структурі науково-дослідної частини Чернівецького національного університету. Заснований у 1992 році з ініціативи О. Панчука та Т. Кияка.

Основними напрямами діяльності Центру є дослідження історичних, культурних та соціально-економічних аспектів розвитку Буковини, аналіз міграційних і демографічних процесів у регіоні, вивчення духовного життя етнічних спільнот Буковини, а також літературної спадщини краю. Структурно Центр включає кілька відділів: історії, культури, міжетнічних відносин, буковинської діаспори та екології. Окремий підрозділ Центру – Австрійська бібліотека з відділом буковинознавства, що налічує понад 6200 томів.

Центр підтримує тісну співпрацю з провідними науковими установами Німеччини (Буковина-Інститут, м. Аугсбург; Академія Балтика, м. Любек), Румунії (Інститут буковинських студій, м. Радівці), а також з Австрійським інститутом Східної та Південно-Східної Європи, Австрійською кооперацією у Відні, Каринтійським інститутом етнічних меншин (м. Клагенфурт, Австрія), Українсько-австрійським бюро співпраці в освіті, науці і культурі (Львів). Співробітництво спрямоване на дослідження європейського характеру Буковини, особливостей міжетнічного співіснування у центральноєвропейському просторі та ролі регіону в наукових, культурних і літературних процесах.

Центр здійснює активну видавничу діяльність. Раніше випускав щорічник «Вісник Центру буковинознавства», а з 1994 року спільно з Державним управлінням Міністерства екології та природних ресурсів України в Чернівецькій області видає журнал «Зелена Буковина». Важливим напрямом роботи є коментовані перевидання історично значущих текстів з буковинознавчої тематики, а також публікація оригінальних досліджень науковців Центру. Зокрема, були видані такі праці, як «Православні свята на Буковині» Й.-Т. Сележана (1993), «Опис Буковини» Габріеля фон Сплені у перекладі О. Огуя та М. Сайка (1995), «Буковинські говірки» К. Германа (1995), «Український народний костюм Північної Буковини: традиції і сучасність» М. Костишиної (1996), «Слідами забутої війни в Буковині» В. Заполовського та С. Осачука (1998), «Німці Буковини: історія товариського руху (кінець ХІХ – початок ХХ ст.)» С. Осачука, «Демографічний розвиток населення Буковини за австрійськими урядовими переписами (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)» Г. Скорейка (обидві – 2002) та інші.

Центр регулярно організовує міжнародні наукові конференції, які почергово відбуваються у Чернівцях, Радівцях та Аугсбурзі. Серед провідних науковців установи – філологи Н. Бабич, Т. Кияк, О. Матійчук, Н. Панчук, П. Рихло, історики В. Ботушанський, О. Добржанський, О. Масан, С. Осачук. З часу заснування Центр очолює О. Панчук.

Скорейко Ганна Михайлівна
Скорейко Ганна Михайлівна
Директор Центру Буковинознавства
Кандидат історичних наук
Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності